Sztancowanie – efektowny sposób na dekorację druków

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Sztancowanie to inaczej proces wykrawania czy wycinania. To popularna usługa oferowana głównie przez zakłady poligraficznie, dzięki niej można wykrawać w materiałach papierowych, tekturowych czy kartonowych nawet najbardziej skomplikowane i finezyjne kształty, tworząc z nich ozdobne elementy.
Wykrawanie jest czynnością, do której stosuje się specjalne wykrojniki. To maszyny powszechnie stosowane w poligrafii do wycinania określonego kształtu, najczęściej w arkuszu zadrukowanym. Płaszczyzna z ostrzami jest wtedy przyciskana do papieru, tektury czy kartonu, a następnie jednym uderzeniem dokładnie przycina wzór, na przykład może być to siatka pudełka albo dekoracyjne wykończenie brzegów kartki świątecznej. Oprócz noży tnących wykrojnik może być też wyposażony w listwy bigujące oraz perforujące, wobec tego gotowy materiał może być również perforowany i przygniatany, czyli bigowany, na przykład przy łatwiej go zagiąć na brzegach.
Co można stworzyć z wykorzystaniem sztancowania?
Oprócz wykrawania elementów o bardziej praktycznym zastosowaniu, na przykład do pudełek kartonowych lub tekturowych, sztancowanie wykorzystywane jest również przy produkcji dekoracyjnych elementów – mogą być to kartki okolicznościowe, kalendarzyki, koperty, notesy, także dekoracyjne wizytówki, dekoracyjne opakowania, dlatego też możliwości są tutaj zróżnicowane i tylko od wyobraźni zleceniodawcy zależy, jak wykorzysta on tę metodę w celu uatrakcyjnienia danego druku.
Gdzie skorzystać z usług sztancowania?
Jak już powiedzieliśmy na początku, sztancowanie jest czynnością, która jest dość powszechnie wykorzystywana w poligrafii, dlatego też w wykrojniki wyposażona jest dzisiaj niemalże każda większa firma poligraficzna. Jeżeli wobec tego chcesz zamówić dekoracyjne pudełka czy kartki okolicznościowe, w takim przypadku można zrobić to w wielu firmach działających w branży. Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej pomocnych słów, na przykład „sztancowanie warszawa”, będzie można również szybko znaleźć adresy tych, które zajmują się świadczeniem usługi w stolicy lub po zmianie słowa także w innych miejscowościach w Polsce.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy